Foliopallon täyttö paineentasaajalaitteella

Katso ohjevideo Ilmapallomestareiden kanavalta:

1. Poista valkoinen muovisinetti kokonaan ja kiinnitä täyttölaite heliumpullon suuaukon kierteisiin niin kireälle, kuin se käsivoimin menee. Älä käytä työkaluja!

2. Avaa pullo kiertämällä mustaa hanaa pari kierrosta vastapäivään.

3. Aseta täyttölaitteen sininen täyttösuulake foliopallon täyttöaukosta sisään niin pitkälle kuin se kohtuudella menee.

  • Joissakin pallon täyttöaukoissa on muovikalvo. Osassa palloista suulake laitetaan sisään kalvon alapuolelta, osassa yläpuolelta. Jos palloon ei virtaa kaasua, kokeile toisin päin.

4. Paina täyttösuulaketta alaspäin, niin heliumkaasu pääsee virtaamaan pallon sisään.

  • Suorista samalla palloa, jotta rypyssä oleva pallo ei estä heliumin kulkeutumista tasaisesti pallon sisään! Pallokuorta oikoen ja suoristaen, sekä virtauksen voimakkuutta säädellen varmistat, että kaasu pääsee vapaasti virtaamaan pallon osasta toiseen eikä kaasun paine riko palloa.

5. Pidä täyttösuulaketta alhaalla niin kauan kuin heliumia virtaa palloon. Kun virtaus pysähtyy, on pallo täytetty sopivasti ja paineventtiili sulkeutuu kaasun paineesta. Ota pallo suulakkeelta.

6. Valitse sopivan kokonainen pallopaino

7. Lopuksi solmi naru huolella pallon karaan täyttöaukon alapuolelle. Älä solmi narua täyttöventtiilin päälle! Muuten paineventtiili aukeaa, ja helium vuotaa pallosta ulos.

Täyttölaite kaasupulloon – Automaattisuutin foliopalloille

245,00 sis. alv.
SKU: T12